Mint ismeretes a tranzakciókra a magánnyugdíjpénztári rendszer átalakítása miatt került sor. Korábban már beszámoltunk arról, hogy a magánnyugdíjpénztárak jellemzően a kisebb hazai tőzsdei cégekben rendelkeztek a legnagyobb befolyással, ennek mértéke pedig a Rába esetében a legmagasabb volt.
Korábban megjelent cikkünkben úgy számoltunk, hogy az Alap 11,1%-os befolyást szerezhet a Rábában, a bejelentés így nem okozott meglepetést.
Az elkövetkező időszakban azonban több hazai tőzsdei cégtől is várhatók hasonló közzétételek (az Állami Nyomda, E-Star, Graphisoft Park, illetve a közvetett formában - a befektetési jegyek által az Alaphoz kerülő részvényeket is figyelembe véve - átkerülő részvények esetén OTP, Magyar Telekom esetében is meghaladhatja az 5%-ot az Alap befolyása).
A PannErgy esetében úgy kalkuláltunk, hogy a befolyás nem éri majd el az 5%-os küszöbértéket, a társaság tegnapi közleménye azonban arról számolt be, hogy a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap tulajdonába 1 148 418 darab PannErgy részvény került, ami 5,45%-os befolyást jelent.
Fontos
kérdés azonban, hogy mi lesz az Alaphoz került részvények sorsa.
Számításaink szerint a pénztári átalakításokat követően az Alap egyik
érintett magyar társaságban sem szerez irányító befolyást (a Rábánál
volt erre a legnagyobb esély, de a 11% is messze van ettől), tehát ez
nem lehet érv a piacon terjedő elmélet mellett, miszerint az állam
egyes, esetleg a stratégiai szempontból fontos vállalatokban megtartaná
az Alaphoz átkerülő részvényeket. Ettől függetlenül elképzelhető, hogy a
magyar részvények egyelőre nem kerülnek értékesítésre.
Forrás: www.portfolio.hu