Áprilisban tovább meneteltek a részvénypiacok, a világ talán leginkább figyelt részvényindexe, az S&P 500 több mint 2%-ot erősödött a hónap során. Ezzel a benchmark új lokális csúcsot tudott beállítani, legutóbb 2008 júniusában járt ilyen magasságokban. A nemzetközi trendek alól ezúttal a magyar piac sem vonta ki magát, a BUX ugyancsak 2%-kal került feljebb áprilisban, nálunk azonban egyelőre még nincs meg az új lokális csúcs.
Klikk a képre!
|
Az árfolyamok emelkedése szerepet játszhatott abban, hogy áprilisban a megelőző hónaphoz képest növekedést mutatott a BÉT azonnali részvénypiaci forgalma, a 762 milliárd forintos duplikált érték 27%-kal múlja felül a márciusi adatot. Év/év alapon azonban most is csökkenés tapasztalható (-22%), a negatív tendencia tehát továbbra sem tört meg.
Az elmúlt éveket nézve elmondható, hogy az idei áprilisi teljesítmény igencsak gyenge, legutóbb 2008-ban, a válság kellős közepén volt ilyen alacsony a BÉT forgalma az év negyedik hónapjában.
A márciushoz képest mutatkozó kisebb élénkülés ellenére a 12 havi gördülő forgalmi statisztika tovább esett. Az elmúlt 10 hónap során egyébként egyedül egyszer, idén januárban tudott emelkedni az éves gördülő forgalom hó/hó alapon. A trend tehát egyértelműen lefelé mutat, ha pedig az árfolyamok alakulását is megnézzük, látható, hogy a forgalom lemorzsolódása mögött alapvetően a befektetői aktivitás visszaesése áll (ennek lehetséges okairól korábbi cikkünkben részletesen beszámoltunk).
A forgalomon emelkedésével párhuzamosan a kötésszám is nőtt hó/hó alapon (+17%), a bázisidőszakhoz képest azonban így is 9%-os visszaesés mutatkozik.
A három legnagyobb brókercég rangsorában áprilisban is történt változás, az Erste és a Concorde mögé harmadiknak felkapaszkodott az Unicredit. A társaság ezzel márciushoz képest 3 helyet javított. Az összforgalomnak az elmúlt években kevesebb mint 2%-át adó Equilor áprilisban 6,7%-ot hasított ki a tortából, ami a hatodik helyre volt elegendő.
A legnagyobb három brókercég összpiaci forgalomból való részesedése továbbra is magas, több mint 40%-os, a legnagyobb tízé pedig 80% felett van. Áprilisban a TOP 10 cég az azonnali részvénypiaci forgalomból 83%-os részesedést hasított ki, ami a megelőző hónaphoz képest stagnálást, év/év alapon pedig 1%-os csökkenést. A három legnagyobb brókercég összesített forgalma pedig a márciusi 44%-ról 43%-ra mérséklődött, a megelőző év azonos időszakához képest pedig 5%-kal esett vissza. A hosszabb távú tendenciák tekintetében nem történtek változások, a 10 legnagyobb és a 3 legnagyobb brókercég piaci részesedése is fokozatosan apad.
Forrás: www.portfolio.hu