DLS Tanácsadó

Hogyan lett a világ legismertebb befektetője Warren Buffett? 2011.09.19.

Warren Buffett a világ talán legbefolyásosabb befektetője és az egyik leggazdagabb embere. Befektetési döntései meghozatalakor nagy hangsúlyt fektet a cég lehetőségeire és kilátásaira, a kiválasztott vállalatokba pedig általában hosszú távra fektet be. Természetesen a befektetései döntő többsége tisztes haszonnal zárul. Buffett befektetéseit rengetegen figyelik, és sokan igyekeznek lekövetni stratégiáját. Ha egy vállalatba bevásárol, az igen jó reklám a cégnek is. Legutóbb - a befektetők bizalmát egyre kevésbé élvező - Bank of America papírjainak vásárlását jelentette be, amelyet a bank részvényeinek több mint 20 százalékos szárnyalása követett. Összegyűjtöttük, hogy teljesítettek az "omahai bölcs" korábbi befektetései.


Warren Buffett legutóbb Bank of America részvények vásárlásával került a címlapokra. Az ügylet azért volt speciális, mert a bankóriásba már korábban megrendült a befektetők bizalma, a bank részvényeinek árfolyama pedig meredek zuhanásba kezdett. Buffett bejelentését követően azonban 20-30 százalékos pluszba lendültek a papírok. Buffett neve ugyanis egyfajta garanciát jelentett arra, hogy - az egyes piaci pletykák szerint - tőkeproblémákkal küszködő bank nem kerül válságba. Nem csak azért, mert a guru hatalmas pénzeket képes mozgósítani ha szükséges, hanem azért is, mert befektetései rendszerint sikeresek, így az ő beszállása is sok befektető számára azt jelentette, a bank biztonságos, és érdemes megvenni.

Hogyan lett a világ legismertebb befektetője Warren Buffett?


De vajon korábbi befektetéseinél is hasonló fordulatot tudott okozni az omahai bölcs? Önmagában az, hogy Buffett mit vásárol, vagy milyen cégekben van részesedése, már jó reklám egy vállalatnak. Buffett kiváló befektetéseivel vált a világ egyik leggazdagabb emberévé, befektetései pedig nagyrészt komoly profittal zárultak, ezért összességében jó taktika lehet őt követni. A gyakorlatban a guru stratégiáját követni persze már egyáltalán nem olyan könnyű, a vásárlásairól ugyanis általában csak nagy késéssel lehet értesülni. A sztárbefektető befolyását jelzi az is, hogy minden évben rendez egy jótékonysági vacsorát, amely keretében egyes üzletemberek akár dollármilliókat is hajlandók áldozni, csak hogy pár órán keresztül beszélgethessenek a guruval (persze direkt befektetési tanács kivételével). Buffett cége, a Berkshire Hathaway 2011 első félévének végén 27 amerikai vállalat részvényeivel rendelkezett (a leányvállalatait nem számítva), portfóliója 52,2 milliárd dollárt tett ki.

Hogyan lett a világ legismertebb befektetője Warren Buffett?


A guru legfontosabb üzletei

Az 1970-es években Buffett főként olyan fogyasztási termékeket gyártó vállalatokkal ért el nagy sikereket, amelyek stabil kereslettel rendelkező termékeket gyártottak. 1972-ben például 25 millió dollárt fektetett be a See’s Candy nevű cukorkagyártó vállalatba, majd az évek során további 35 millió dollárral egészítette ki befektetését, a rendkívül jól jövedelmező cégből pedig végül 1,35 milliárd dollárt vett ki. Jól sikerült a mindenki által jól ismert, piacvezető borotvagyártó részvényeinek megvásárlása is. Buffett azután fektetett 600 millió dollárt a Gillette-be, hogy az piacra dobta az eldobható borotvát, jelentősen növelve ezzel eladásait. A sztárbefektető részvényeinek értéke 24 hónappal később már 850 millió dollárt ért, miközben a 90-es években több mint 50 millió dollárnyi osztalékot kapott a cégből évente.

Buffett augusztus 24-én 5 milliárd dollár értékben vásárolt osztalékelsőbbségi részvényeket a Bank of America-tól, amelyre 6 százalékos kamatot kap minden évben, és időelőtti visszavásárlása esetén 5 százalék prémiumot kell fizetnie a banknak. Hasonló tranzakciót hajtott végre a válság legnehezebb időszakában, 2008 őszén, amikor szintén 5 milliárd dollárt fektetett a bajban lévő Goldman Sachs-ba, és 3 milliárd dollárt a General Electric-be. Miután 2008 szeptember 23-án este bejelentették, hogy Buffett 5 milliárd dollárt fektet a komoly problémákkal küszködő bankházba, a bank részvényei három nap alatt 10 százalékot emelkedtek. Ez azonban csak egy rövid fellélegzéshez volt elég, a bank részvényei ugyanis ezt követően még több mint 60 százalékot estek, mire újra felfelé vették volna az irányt. Egyesek szerint azonban Buffett befektetése nagyban hozzájárult a bank stabilizálásához.

Hogyan lett a világ legismertebb befektetője Warren Buffett?


A Goldman tranzakció érdekessége, hogy miután Buffett megegyezett a Goldmannal, a bank igazgatósági tagja, Rajat Gupta értesítette a várható tranzakcióról "barátját és üzleti partnerét", a ma már börtönben ülő hedge fund vezért, Raj Rajaratnamot, aki a bennfentes információinak köszönhetően 18 millió dollárt nyert a gyorsan végrehajtott Goldman tranzakcióin.

Hasonló tranzakcióra szánta el magát Buffett a szintén komoly bajban lévő General Electric esetében, ahol 3 milliárd dollárt fektetet évi 10 százalékot fizető átváltható kötvényekbe, amelyek idő előtti visszavásárlásáért a Goldmanhoz hasonlóan 10 százalékos prémiumot kért a konglomerátumtól. A nap közben 9 százalékos mínuszban járó cég részvényei a hír közzétételét követően ugyan felfelé vették az irányt, de így is közel 4 százalékos mínuszban zártak, majd a lejtmenet még hónapokon át, március elejéig tovább folytatódott. A gurut persze ez kevésbé aggasztotta, hiszen ő 10 százalékos hozamot realizált a részvényárfolyamoktól függetlenül.

Hogyan lett a világ legismertebb befektetője Warren Buffett?


A kínai elektromos autó és akkumulátor gyártó BYD 9,89 százalékos pakettjének megvásárlását 2008 szeptember 29-én jelentette be Warren Buffett. A cég papírjai ekkor 2,1 hongkongi dollárba kerültek, de három nappal később már 4,5 hongkongi dolláron kereskedtek velük az ázsiai piacon. Bár a cég papírjai időközben 8 dollárig emelkedtek, jelenleg ismét 2 dollár közelében járnak.

Hogyan lett a világ legismertebb befektetője Warren Buffett?


A Berkshire legnagyobb befektetése a Burlington Northern Santa Fe vasúttársaság megvásárlása volt, amelyre 34 milliárd dollárt költött Buffett cége. A felvásárlás bejelentését követően a cég árfolyama szép lassan konvergált (a kamatoknak megfelelően) a 100 dolláros árfolyamhoz, amelyen végül kivezették a cég papírjait a tőzsdéről 2010 februárjában. Jelenleg a vasúttársaság a legnagyobb cég, amely a Berkshire 100 százalékos tulajdonában van.

Hogyan lett a világ legismertebb befektetője Warren Buffett?


A Coca Cola részvényeit Buffett 1988-ban kezdte el vásárlolni, méghozzá igen szaporán. Pár hónap alatt a cégben már 7 százalékos részesedése volt, három évvel később pedig a Coca Cola pozíciójának értéke meghaladta a Berkshire Hathaway teljes piaci értékét. A Coca Cola Buffett egyik legstabilabb és legnagyobb befektetése, jelenleg is 13,7 milliárd dollárja fekszik benne, ezzel pedig a cég 8,74 százalékát birtokolja. A kólagyártó papírjai a 2000-es évek gyengélkedését követően az elmúlt években ismét felfelé vették az irányt, így a guru kitartása igazolódni látszik.

Hogyan lett a világ legismertebb befektetője Warren Buffett?


A Wells Fargoba először 1991-ben fektetett be a Berkshire, így mára Buffett már igen jól ismeri a pénzintézetet. A válságot követően 2009 óta ismét elkezdte vásárolni a bank papírjait, amely így mára már az egyik legkomolyabb befektetésének számít. A Berkshire portfóliójában a bank részvényei 8,8 milliárd dollárt tesznek ki. A guru szerint a bank az egyik legerősebb bank Amerikában, és igen jól jövedelmez, köszönhetően például az olcsó működésének. Buffettet a részvények rövidtávú ingadozása nem érdekeli, mert ő inkább évtizedekben gondolkodik a bank esetében.

Hogyan lett a világ legismertebb befektetője Warren Buffett?


Kérdés, hogy a korábbi sikereket a jelenlegi befektetései is biztosítani tudják-e majd. A befolyásos befektetőnek jelentős érdekeltsége van jelenleg (június 30-ai állapot szerint) a Washington Postban, hiszen a cég 21,6 százalékát birtokolja, valamint a Moody’s hitelminősítőben, amelyben több min 900 millió dollárjával 12,46 százalékos pakettel rendelkezik. További jelentős kitettséggel büszkélkedhet a US Bancorp, és a ConocoPhilips felé (ez utóbbiban közel 2 milliárd dollárt invesztált), a Johnson & Johnson részvényeiben 2,8 milliárd dollár, a Kraft Foodban 3,5 milliárd dollár, a Procter & Gamble-ben pedig 4,75 milliárd dollárja fekszik a guru cégének. Buffett egyik kedvence az American Express. Már fiatalkorában, hedge fund menedzserként is jelentős összegekkel fogadott a cég papírjaira, a Berkshire pedig jelenleg 7 milliárd dollárral van benne a cégben, amely közel 13 százalékos részesedést jelent.

Hogyan lett a világ legismertebb befektetője Warren Buffett?


Warren Buffett

Warren Edward Buffett 1930-ban született Omahában. Apja részvénybróker és kongresszusi képviselő volt, nagyapjának pedig fűszer boltja volt, ahol a fiatal Buffett mellett a Berkshire Hathaway jelenlegi alelnöke, Charlie Munger is dolgozott. Buffett fiatalon kezdte az ismerkedést a tőzsdével, hiszen 11 éves korában már végrehajtotta első tranzakcióját apja brókercégénél. Egyetemi éveit a Pennsylvaniai egyetemen kezdte 1947-ben, majd a gazdasági bachelor diplomáját a Nebraska-Lincoln Egyetemen kapta 19 évesen. Közgazdasági tanulmányait ezután a Columbia Business School-on folytatta.

Egyetemi évei után részvénykereskedő és elemzőként folytatta pályafutását több cégnél is, majd 1956-ban megalapította saját társaságát, a Buffett Partnershipet hat másik partnerrel együtt. A befektető cég 1962-ben vásárolt meg egy leszálló ágban lévő texiltipari céget, a Berkshire Hathawayt, ám a céget - a tervekkel ellentétben végül - nem értékesítették tovább, hanem megtartották. A vállalat fokozatosan profilt váltott és biztosítóvá alakult, amely készpénzállományát Buffett sikeres befektetésekhez használta fel, hosszú távú szemléletet követve. Buffett jelenleg a cég elnök-vezérigazgatója és legnagyobb tulajdonosa, a részvények közel negyedét birtokolva.

Bár 2008-ban a Forbes listáján a világ leggazdagabb embereként szerepelt, Buffett, vagy ahogy sokszor nevezik, az "omahai bölcs" meglehetősen puritán életstílust követ. Például még mindig ugyanabban a házban él, amelyet 1958-ban vásárolt, éves fizetése a Berkshire Hathaway vezérigazgatójaként pedig mindössze 100 000 dollár, ami az Egyesült Államokban nagyon szerény nagyvállalati menedzseri fizetésnek számít. Ő a világ egyik legnagyobb adakozója, miután 2006-ban felajánlott 10 millió Berkshire B részvényt a Bill Gates vezette alapítványnak. Warren Buffett véleményére kitűntetett figyelmet fordítanak a piaci szereplők, amit mi sem mutat jobban, mint hogy egyes befektetők több millió dollárt hajlandóak fizetni azért, hogy 2-3 órát együtt ebédelhessenek vele.

Forrás: www.portfolio.hu


A DLS Befektetési és Tanácsadó Kft. az ERSTE Befektetési Zrt. függő ügynöke

Cégünk 2001 óta van jelen a befektetési piacon, az Erste Befektetési Zrt-vel együttműködve biztosítjuk az ügyfelek magas szintű kiszolgálását.

Miért a DLS?

Miért lenne nálunk jobb, mint az előző befektetési szolgáltatójánál?

Azért,
mert nálunk az információs bázis jobb. Az ERSTE Befektetési Zrt. – amellyel partnerségben állunk, – Magyarország legnagyobb befektetési szolgáltatója, a BÉT Legek állandó díjazottja.

1

Azért,
mert nálunk a kockázat kontra nyereség alapú gondolkodás áll a központban.

2

Azért,
ert folyamatos konzultációt kap, betekintést, hogyan végezzük a munkánkat.

3

Értékeink

Cégünk megért 2–3 válságciklust. Majd 30 éves pénz- és tőkepiaci tapasztalattal rendelkezünk. Sok minden történt ez alatt az idő alatt. Edukációs fókuszú cég vagyunk. ezáltal az ügyfelek számára érthetőbbé válnak a különféle befektetések. Kevesebb rossz döntés születhet. A pénzügyileg tudatos ügyfelekkel, sokkal inspirálóbb együtt dolgozni. Az Ügyféléletút nálunk azt jelenti, hogy az ügyfeleket nem egységesen kezeljük. Hanem kialakítjuk egyedi életútját az ügyfeleinknek.

Munkánk nem tudomány, nem művészet, nem is egy boszorkánykonyha. Ez egy mérnöki munka. Feladatunk, hogy megtaláljuk az adott befektetési cél elérésének leghatékonyabb módját.

Megmutatjuk adott szituációban hogyan célszerű viselkedni. A befektetési tanácsadók által az ügyfelek számára teremtett érték nagy része a viselkedési tanácsadás.

Az ügyfelek között komoly vízválasztó a türelemfaktor. Sokszor a befektetéseiket tudatosan és türelmesen építő befektetők sokkal messzebbre jutnak, mint azok, akik mindent egyszerre akarnak. Az első 3 hónapban senki ne akarjon a top 10-ben lenni.

Azt tanácsoljuk: Legyen türelembajnok!

Hitvallásunk

 

és

Küldetésünk

Miért lenne nálunk jobb, mint az előző befektetési szolgáltatójánál?

Elkötelezettek vagyunk azért, hogy segítsünk az egyéneknek, a vállalatoknak eligazodni a pénzügyi befektetések világában, emellett fejlesszük és támogatjuk a sikeres szakembereinket.

Az ígéretünk, hogy mi, a DLS Befektetési és Tanácsadó Kft. munkatársai, energiánkat, értelmünket és tudásunkat elkötelezzük ügyfeleink pénzügyi céljainak elérése érdekében azáltal, hogy a lehető legmagasabb szintű szolgáltatást nyújtjuk és kiváló befektetési alternatívákat kínálunk.

Hisszük, hogy ügyfeleink pénzügyi jólétének előtérbe helyezése mindkettőnk érdekeit szolgálja. Folyamatos kihívásunk az ügyfelek igényeire való reagálás egy folyamatosan változó pénzügyi környezetben.

 

Társaságunk a tőkepiaci termékek széles skáláját kínálja ügyfelei részére, ezáltal lehetőséget nyújt a diverzifi- kálásra és a kockázatviseléshez megfelelő instrumentum kiválasztására.

Szolgáltatásaink

Tőkepiaci termékek széles skáláját kínáljuk

Befektetési jegyek

Irodánkban forintban, euróban, dollárban jegyzett pénzpiaci, likviditási, kötvény, részvény, ingatlan és vegyes befektetési alapok érhetőek el. 

Állampapírok, vállalati kötvények

Az állampapír üzletág a konzervatívabb, kockázatkerülő befektetők részére kínál befektetési lehetőségeket. Az állampapírok hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok, melyek tőkéjének és kamatainak visszafizetését az állam garantálja. Vásárolható hazai és nemzetközi kötvény, valamint diszkontkincstárjegy.

Részvény

A részvényeket azon befektetőknek ajánljuk, akik hajlandóak magasabb kockázatot vállalni a magasabb hozam reményében, illetve hosszútávon is tudnak gondolkodni.

Befektetési hitel

A befektetési hitel olyan befektetési forma, amely kizárólag értékpapír vásárlásához használható fel. 

Tartós Befektetési Számla

A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) lényege, hogy a befektetésekre vonatkozó 20%-os kamat- és árfolyamnyereség-adóra (a 2011-es adóévben 16%) és osztalékadóra vonatkozó adózás kedvezőbbé tehető, ha a befektető a TBSZ-en helyezi el befektetését, megtakarítását és e számlájáról nem vesz ki a megnyitás évét követő 3-5 évig.

Nyugdíj-előtakarékossági számla

A Nyugdíj-előtakarékossági Számla (NYESZ) egy olyan megtakarítási forma, amellyel több éven keresztül gyűjtheti, befektetheti pénzét nyugdíjcélú megtakatításra. A befektetés összetételéről önállóan dönthet, azt a futamidő alatt bármikor változtathatja. 

Határidős kereskedelem

A piac határidős szegmense minden vérbeli befektető fantáziáját megmozgatja, hiszen az azonnali piachoz képest sokkal kisebb forrást mozgósítva lehet azonos méretű pozícióra szert tenni, vagyis fő előnye a tőkeáttétel.

Certifikát kereskedelem

Követheti az arany, ezüst, a határidős olaj, a határidős földgáz, az Euro Bund határidős termékek, devizapárok, valamint az Euro Stoxx Banks és a DAX 30 index árfolyamváltozását a BÉT-en jegyzett Erste Certifikátokkal való kereskedéssel.

Deviza kereskedelem

A devizapiacon minden üzlet két különböző pénznem között jön létre, ami azt jelenti, hogy az egyik devizát vesszük a másikat pedig eladjuk. A vételi ár (bid) és az eladási ár (offer) közötti különbséget nevezzük spreadnek. A bid price az az ár, amin az árjegyző hajlandó megvenni tőlünk az adott devizapárt, az offer vagy ask price pedig az, amin az árjegyző hajlandó eladni nekünk az adott devizapárt.

NETBROKER

A NetBroker az Erste Befektetési Zrt. online tőzsdei kereskedési rendszere, ahol egyszerűen, gyorsan kereskedhet magyar és külföldi értékpapírokkal, befektetési jegyekkel, és állampapírokkal.

ERSTE Trader

Deviza FX, deviza opció, arany, ezüst, CFD, ETF kereskedési lehetőség online.

ERSTE Future Program

...

 

Ennél is többet szeretne tudni?

Érdeklődjön munkatársainknál!

Többet szeretnék tudni!

Munkatársaink

Bokodi Csaba

Bokodi Csaba

Bránya Annamária

Bránya Annamária

Cseke Hajnalka

Cseke Hajnalka

Hegedűs Péter

Hegedűs Péter

Herczeg László

Herczeg László

Herczeg Mónika

Herczeg Mónika

Jagicza Zsolt

Jagicza Zsolt

Jálics Miklós

Jálics Miklós

László Balázs

László Balázs

Serman Tibor

Serman Tibor

Tér Kornélia

Tér Kornélia

Gyakran vannak kérdései?

Igyekszünk a legfontosabbakat előre megválaszolni

Kérdés

Hogyan lehetek ügyfelük?

...

Kérdés

Milyen gyakran kontaktálhatok az üzletkötömmel?

...

Kérdés

Milyen tőzsdén kereskedhetek a DLS Kft-nél?

...

Legyen Ön is a partnerünk!

Keresse üzletkötőinket még ma!

Cím:
9700 Szombathely, Aréna utca 4.

E-mail:
dls@tozsde1.hu

PSZÁF eng. sz.:
III/42.080/2002.
 

László Balázs
+36 30 155 8161

Serman Tibor
+36 30 155 8152

Bokodi Csaba
+36 30 155 8146

és