A Brüsszel által kifogásolt törvények közül a legfontosabb az új jegybanktörvény kérdése. Martonyi János külügyminiszter vasárnap este, az MTV A Lényeg című műsorában úgy fogalmazott, hogy ha a nemzeti bank kérdésében nem születik megfelelő megoldás, akkor nemhogy az új IMF-megállapodás, de az arról szóló tárgyalások nehézségekbe ütközhetnek. Közben Szijjártó Péter miniszterelnöki szóvivő hétfő reggel arról beszélt, hogy Magyarország és az IMF céljai közösek.
Nagyon fontos időszakhoz érünk a héten. Több dolog van egymás mellett - mutatott rá a vasárnap esti műsorban a külügyminiszter, aki szerint ezeket a dolgokat gyakran összekeverik.
Az egyik ügy: kedden fog megjelenni, hogy melyek azok a pontok, ahol az EB arra a következtetésre jut, hogy valamelyik magyar jogszabály nem felel meg az uniós jognak. Három ilyen téma van: igazságszolgáltatási törvény, adatvédelmi ombudsman és jegybanktörvény - magyarázta a tárcavezető. Megtudjuk pontosan, hogy hol lát a Bizottság jogsértést - tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy ezek az ügyek hogyan kapcsolódnak az EU-IMF-megállapodás kérdéséhez, Martonyi János kifejtette: a nemzeti bank függetlensége esetében találkozik a két téma: a jogsértési eljárás és az új megállapodás témaköre. Ha a nemzeti bank kérdésében nem születik megfelelő megoldás, akkor már komolyan tárgyalni nehéz lenne az új hitelkeretről és emellett megindulna a kötelességszegési eljárás - mutatott rá.
Emlékezetes, az elmúlt napokban világossá vált, hogy Brüsszel ragaszkodik az új jegybanktörvény módosításához. Ebből a szempontból nagyon fontos lesz, hogy mi történik pénteken Fellegi Tamás és Olli Rehn találkozóján.
Az EU-ból való kilépés lehetőségéről szólva Martonyi János figyelmeztetett: ha az unióból kilépünk, akkor épp csökken az ország szabadsága. Ha elindul egy ország ezen az úton, akkor az államcsődhöz vezet - emelte ki.
Komoly és nehéz tárgyalásokra számítunk az EU-val és az IMF-fel. Nem véletlenül mondom ezt a sorrendet, a nehezebb partner ugyanis az Európai Bizottság lesz. A gazdaságpolitikai feltételek erőteljesebben fognak jelentkezni az EU részéről. A lényeg, hogy az EU és az IMF egyeztetik az álláspontjaikat és közös álláspontot fognak képviselni. Fel kell készüljünk arra, hogy minden egyes gazdaságpolitikai kérdést meg tudjunk vitatni - mondta a vasárnap esti műsorban Martonyi János.
Később kiemelte: a kormány kemény gazdaságpolitikai feltételekre számít, az unióval vitatott törvények közül csak a Nemzeti Bankról szóló jogszabály jöhet számításba a hitel megállapodás feltételeként. De hogy mi még, arról jelenleg szinte semmit nem lehet tudni - fűzte hozzá.
Hangsúlyozta: minden tárgyalható, ami nem azt jelenti, hogy minden elfogadható. A tárgyalóasztalnál meglátjuk, mit tudunk elfogadni - mondta Martonyi.
A TV2 hétfő reggeli műsorában a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) folytatandó tárgyalásokról szólva Szijjártó Péter z MTI összefoglalója szerint azt mondta, Magyarország és az IMF céljai közösek: ahogyan azt a valutaalap is elvárja a programjaiban részt vevő országoktól, úgy a magyar kormány is szigorú költségvetési politikát folytat, három százalék alatti hiányban érdekelt, és a kabinet is növekedést szeretne.
Az EU magyar törvényekkel kapcsolatos kifogásait érintően a miniszterelnök szóvivője úgy fogalmazott: az Európai Unió az egyik legklasszikusabb demokratikus szervezet, vagyis nem diktátumokban gondolkodik, hanem - "minden bizonnyal" - érveket sorakoztat majd fel a javaslatai mögé.
Forrás: www.portfolio.hu