Az elmúlt időszakban több olyan gazdasági adat is napvilágot látott, amik a magyar gazdaság kilátásaira nézve egyre borúsabb képet festenek. Ilyen például az ipar, ahol a termelésből gyakorlatilag eltűnt a növekedés, és a külkereskedelmi statisztika, ami azt mutatja, hogy nagyot zuhant a gazdaság fő motorja, az export is. A rendkívüli frankerősödés, egy pénzpiaci lefagyás és a fejlett országokban erősödő recessziós félelem újból visszavetheti a magyar gazdaságot. Az ezzel kapcsolatos gondolatokat az itt elérhető cikkünkben foglaltuk össze. Mindezek a jövő keddi GDP-adatra vonatkozó szakértői előrejelzésekben is megjelentek: 3 százalék körüliről 2,5 százalékra jöttek le az idei egész évre és jövő évre vonatkozó előrejelzések.
Ha még az autóipar sem lesz motor
A rövid távú konjunktúra indikátorok - kiskereskedelmi forgalom, ipari termelés, építőipar, újautó-értékesítések - negyedév/negyedév alapon mind csökkenést mutattak. Mindezt egyedül csak a mezőgazdasági teljesítmény várható növekedése tudja majd ellensúlyozni - véli Eppich Győző, az OTP Elemzési Központi elemzője.
A megkérdezett szakértők jelezték, az utóbbi időkben megjelent gazdasági adatokra tekintettel lefelé módosították növekedési várakozásaikat. A 2011. II. félévi és a 2012-es előrejelzésünk is felülvizsgálat alatt van - írja például Kondrát Zsolt, az MKB elemzője.
Az év további részére vonatkozó előrejelzésében Horváth István, az Unicredit elemzője hozzáteszi, az egész éves gazdasági teljesítményt 2011 utolsó negyedéve húzhatja fel, elsősorban az autóipari beruházások befejezése és a termelés megindulása jóvoltából. Az általános trend nagy valószínűséggel továbbra is változatlan, azaz a nettó export marad a fő gazdasági hajtóerő, de a kilátások nagyban a nemzetközi folyamatok függvényében alakulnak majd, melyek egyelőre inkább lefelé mutató kockázatokat valószínűsítenek.
Török Zoltán, a Raiffeissen elemzője szerint még az autógyártó beruházások és kapacitásbővülés ellenére is alacsonyabb exportdinamika várható a romló külső környezet miatt, a belső kereslet növekedése pedig alig lesz nulla fölött.
A gyengülő külpiaci növekedési kilátások mellett a tartósan erős svájci frank árfolyam nyomhatja rá a bélyegét a növekedési kilátásokra - teszi hozzá Árokszállási Zoltán, az Erste elemzője, a háztartások fogyasztása a várt enyhe növekedésnél is szerényebben alakulhat idén.
Enyhén ereszkedő infláció
Az előző havihoz képest nemigen várható változás az inflációs rátában júliusban. A CIB elemzői rámutatnak, a bázishatás az év/éves mutató ellen dolgozik, de hó/hó alapon legfeljebb 0,1%-os emelkedést valószínűsíthető (de lefelé irányú meglepetés sem kizárt). Az üzemanyagok és energiaárak még valamennyire az emelkedés erősíthették júliusban, de a szezonális élelmiszerárak, illetve a ruházati cikkek árai érezhetően csökkenhettek. A szolgáltatások árai (szintén a szezonális iránynak megfelelő) gyorsulást mutathattak. A többi kategóriában érdemi eltolódás nem várható.
Ilyen környezetben nem lesz kamatcsökkentés
Inflációs szempontból az őszi-téli időszakra várt mérsékelt inflációemelkedés ellenére is (a 2012-es kilátások alapján) lehetségesnek tűnne egy kamatcsökkentés, de a jelenlegi piaci viszonyok közepette a pénzügyi stabilitási szempontokat előresorolva nem fog lazítani az MNB -teszik hozzá a CIB elemzői.
A konjunktúra romlása felülír bármilyen inflációs nyomást
A cseh-lengyel-magyar régióból Lengyelországban számít a maginfláció jelentősebb gyorsulására Magdalena Polan, a Goldman Sachs londoni elemzője, de még ott sem számít az év eleji nyersanyagár-sokkok jelentősebb második körös inflációs hatására, mivel a munkaerőpiac még mindhárom országban gyenge, azáltal a belső fogyasztás is. A londoni elemző úgy látja, a három ország közül Magyarország a legérzékenyebb az üzemanyag és energiaárak emelkedésére, és még 2012-ben is jegybanki cél fölött maradhat az infláció.
A helyi és globális fejlemények azonban mindezt könnyedén felülírhatják. A növekedésben bekövetkező lassulás bármiféle inflációs nyomást letörhet - jegyzi meg Magdalena Polan.
A
rövid távú inflációs folyamatok szempontjából a legnagyobb
bizonytalanságot az élelmiszerárak alakulása jelenti. Ebből a
szempontból a júliusi inflációs adat nagy jelentőséggel bírhat, hiszen
ez az első adat, amiből már következtetéseket vonhatunk le a
mezőgazdasági ársokk lecsengéséről. A júliusi inflációs előrejelzés
bizonytalanságát jelentősen növeli a KSH által az év elején bevezetett
módszertani változás, ami a jelentős szezonalitással rendelkező termékek
körében (ruha, szezonális élelmiszerek) felborította a historikus
szezonalitást. Szintén kérdéses a cukorárak alakulása, ahol a hírek
szerint jelentős kiskereskedelmi árcsökkenés volt tapasztalható - írja
Eppich Győző.
Forrás: www.portfolio.hu