DLS Tanácsadó

Elzáródnak a pénzcsapok - Mi lesz a részvényekkel? 2011.06.28.

A Fed QE2 néven ismertté vált eszközvásárlási programja június 30-án hivatalosan is kifut, tudva pedig, hogy a jegybank gazdaságösztönző intézkedései igen komoly szerepet játszottak a részvényárfolyamok emelkedésében, a befektetőknek akár aggodalomra is lehet okuk. Az alábbiakban elsősorban azt vizsgáltuk meg, hogy az amerikai jegybank első eszközvásárlási programjának kifutása milyen hatást gyakorolt a tőzsdékre: ezek alapján azt lehet elmondani, hogy a QE1 végét követően a részvénypiacok még emelkedni tudtak (tavaly áprilisban az S&P 500 lokális csúcsot állított be), az esést azt követően bontakozott ki, hogy a Fed mérlegfőösszegének növekedése megtorpant. Vagyis a befektetőknek az elkövetkező hetekben a jegybanki mérlegfőösszeg alakulását célszerű figyelemmel kísérni, a múltbeli tapasztalatok alapján ugyanis a részvénypiacokra nézve akkor várható érdemi negatív hatás, ha a növekedés lassul (illetve megáll).

Nap mint nap arról cikkeznek a gazdasági szaklapok, hogy napokon belül véget ér a Fed 2010 novemberében meghirdetett, 600 milliárd dolláros eszközvásárlási programja, mely elődjéhez hasonlóan (QE1) vitathatatlanul komoly szerepet játszott a részvényárfolyamok emelkedésében. A program kifutása nem éppen jókor jön, a tőzsdék ugyanis május eleje óta lefelé tartanak. Érdemes persze kiemelni, hogy az állampapír vásárlási program kifutásának időpontja már régóta ismert, így ennek hatását a piacok részben már beárazhatták. A befektetőkben ugyanakkor elevenen él még, amikor tavaly tavasszal véget ért az első ilyen jegybanki program, melyet a követően a részvénypiacok jelentős zuhanást produkáltak.
Amit a quantitative easingről (QE) tudni kell
A fejlett országok jegybankjai első körben a monetáris politika hagyományos eszköztárába tartozó eszközök bevetésével kívánták enyhíteni a Lehman Brothers csődjét követően kialakult likviditási problémákat. Azt követően azonban, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve és az angol jegybank (Bank of England) irányadó rátája 1 százalék alatti, az Európai Központi Bank irányadó rátája pedig 1 százalékos szintre került a hagyományos monetáris eszközökkel történő további gazdaságösztönzés lehetősége erősen korlátozottá vált. Ennek következtében a fejlett országok jegybankjainál előtérbe került a monetáris politika hagyományos eszköztárába nem tartozó eszközök használata, amit az értékpapírosított hiteltermékek és az állampapírok piacán tapasztalható zavarok kezelése ugyancsak indokolt. Ennek két fő fajtáját különböztetjük meg: a credit easing és quantitative easing. Az előbbi az értékpapírosított hiteltermékek, míg az utóbbi az állampapírok jegybank által történő vásárlását jelenti.

A QE során jelentős mennyiségű állampapír kerül a jegybank birtokába, ami eszközár-inflációhoz, dollár-gyengüléshez, az inflációs várakozások emelkedéséhez, és reálhozam-csökkenéshez vezet. Pontosan így történt ez a QE1 allatt is, és pontosan ezeket azérveket hozta fel tavaly a jegybankárok éves Jackson Hole-i konferenciáján Ben Bernanke , mintegy előkészítve a folytatást. A program persze nem csak az eszközárakra, az inflációra, a dollárra és a hozamokra hat, hanem a pénzkínálatra is, ami tulajdonképpen meghatározza, hogy a gazdasági szereplők mennyit költhetnek.

Az alábbi ábrán jól látható, hogy a Fed által 2008 nyarán meghirdetett quantitative easing milyen hatást gyakorolt a részvényárakra, az S&P 500 index a Fed mérlegfőösszegének növekedésével párhuzamosan emelkedett. Időközben persze voltak átmeneti megingások, miután a piac elkezdte beárazni a program kifutását, az igazán nagy visszaesés azonban a QE1 után jött.

Elzáródnak a pénzcsapok - Mi lesz a részvényekkel?


Érdemes talán egy kicsit közelebbről is megvizsgálni a QE1 kifutását követő eseményeket. Hivatalosan ugyanis 2010 március végén függesztette fel a jegybank az eszközvásárlásokat, melyet követően a piacok még tovább emelkedtek, az S&P 500 index április végén új lokális csúcsot tudott beállítani. Ezután viszont éles fordulat következett, a benchmark néhány hét leforgása alatt közel 20%-ot zuhant. A piac ekkorra igen idegessé vált, amit jól mutat a VIX index megugrása, mely az S&P 500 opciókba árazott volatilitást méri. (Itt fontos megjegyezni, hogy a Fed gazdaságélénkítő programjának lezárulta csak egy volt a negatív tényezők közül, melyek a piacok teljesítményét alapvetően befolyásolták. Az európai adósságválság ekkorra csúcsosodott ki, ami a tőzsdei lejtmenetben ugyancsak komoly szerepet játszott).

Elzáródnak a pénzcsapok - Mi lesz a részvényekkel?


Ami lényeges kérdés, hogy vajon a piac miért emelkedett még az állampapírvásárlási program kifutását követően? Ennek megválaszolásában segíthet az alábbi ábra. A grafikonon látható, hogy a QE1 lezárulta után a Fed mérlegfőösszege tovább emelkedett, ami ösztönzőleg hatott a piacokra. A mérlegfőösszeg növekedésének dinamikája csak ezt követően torpant meg, amit a részvénypiacok bezuhanása is kísért.

Elzáródnak a pénzcsapok - Mi lesz a részvényekkel?


Ennélfogva tehát a befektetőknek elsősorban a jegybanki mérlegfőösszeg alakulását érdemes figyelni. A növekedés dinamikája egyelőre még töretlen, a QE1 alapján pedig még akár az elkövetkező hetekben is folytatódhat az emelkedés. Ha viszont lendület megtörik, az akár komoly lefelé mutató kockázatot jelenthet a részvénypiacokra nézve.

A jelenlegi helyzet annyiban más a tavalyihoz képest, hogy a tőzsdék két hónapja korrigálnak, elsősorban a globális gazdasági konjunktúra lassulása, valamint az európai adósságproblémák fokozódása következtében. Amit nem szabad elfelejteni, hogy mindeközben a QE2 végig ott volt, mint támogató erő. Ha ez kiesik, és a makroadatok időközben nem mutatnak javulást, a lejtmenet jó eséllyel folytatódhat a tőkepiacokon.

Az árfolyamok csökkenésének irányába mutathat az értékeltség is, bár a normál 12 havi előretekintő P/E ráta alapján az amerikai részvénypiac jelenleg nem tekinthető drágának (az S&P 500 12-es P/E mutatón forog), a hosszabb távú folyamatokat jobban tükröző Shiller P/E már más képet fest. Az S&P 500 ezen mutatója jelenleg 22,4-szeres, ami jócskán felülmúlja a hosszú távú medián árazást (15,8). A hányados számlálójában az S&P 500 inflációval indexált értéke, nevezőjében pedig a 12 havi átlagos visszatekintő reál EPS szerepel.

Elzáródnak a pénzcsapok - Mi lesz a részvényekkel?


Lesz-e QE3?

Az elemzők többsége szerint a kedvezőtlen reálgazdasági folyamatok ellenére a Fed egyelőre nem hirdet meg újabb állampapír-vásárlási programat (QE3) - hacsak a munkanélküliség el nem éri a 10 százalékot, a maginfláció nem kerül ismét egy százalék alá, az eszközárak pedig meredeken lefelé nem veszik az irányt, ami a vagyonhatáson keresztül jelentősen visszafogná a fogyasztást.

Persze még ha ez be is következik, akkor sem biztos, hogy a Fed úgy gondolja, hogy a monetáris kondíciók lazításának az újabb állampapír-vásárlási program (QE3) a megfelelő módja. Hogy miért? Kétségtelen, hogy a QE2-nek köszönhetőn javultak a pénzügyi kondíciók, a QE2 és a velejáró nyersanyagár-emelkedés miatt azonban a program nettó reálgazdasági hatásai elenyészőek voltak.
Elzáródnak a pénzcsapok - Mi lesz a részvényekkel?

Forrás: www.portfolio.hu


Cím:
9700 Szombathely, Aréna utca 4.

E-mail:
dls@tozsde1.hu

PSZÁF eng. sz.:
III/42.080/2002.
 

László Balázs
+36 30 155 8161

Serman Tibor
+36 30 155 8152

Bokodi Csaba
+36 30 155 8146

és